دل از کروم بوک‌های جدید برای مشتریان سازمانی خبر داد

همکاری گوگل و دل

گوگل همکاری جدیدی را با دل آغاز کرده تا با تولید کروم بوک ‌های جدید مناسب کار‌های سازمانی، مایکروسافت و رایانه‌های ویندوزی را به‌ چالش بکشد.

کروم بوک|کروم اواس|

 

گوگل روی توسعه‌ی نسل جدیدی از کروم بوک ‌های جدید کار می‌کند که با هدف‌گیری بازار مشتریان سازمانی، سعی در به‌چالش‌کشیدن مایکروسافت و لپ‌تاپ‌های ویندوزی دارد.

در سال‌های گذشته، مایکروسافت روی بازار سازمانی سلطه‌ی کامل داشته و توانسته است با تولید محصولات جدید به‌خوبی نیاز این بخش را تامین کند؛ اما به‌مرور و با مدرن‌شدن دستگاه‌ها، رقبا این فرصت را پیدا کرده‌اند تا با معرفی دستگاه‌های جدیدشان ویندوز و مایکروسافت را به چالش بکشند.

در همین راستا، گوگل با دل که یکی‌از قدیمی‌ترین شرکای مایکروسافت است، همکاری را آغاز کرده که به‌موجب آن، کروم بوک‌ های جدید مخصوص سازمان‌ها و نیاز‌های سازمانی تولید شوند.

 

 

کروم‌ او‌ اس

دل کروم‌ او‌ اس رابه برخی‌ از لپ‌تاپ‌های سری Latitude آورده است که روی مشتریان سازمانی تمرکزدارند.
این دستگاه‌ها از همان طراحی مرسوم دل و ساختار ۲ در ۱ بهره می‌برند.

در ابتدا شاید تصور کنید که همکاری اخیر دل و گوگل تنها به جایگزینی سیستم‌عامل کروم با ویندوز خلاصه می‌شود؛ اما اهالی مانتین‌ویو از یک‌سال پیش همکاری نزدیکی انجام داده‌اند تا از آمادگی دستگاه‌های موردبحث برای رفع نیاز‌های فعالان حوزه‌ی فناوری اطلاعات اطمینان حاصل کنند. این همکاری شامل برخی از سرویس‌های پشتیبانی ابری دل نیز می‌شود که به مدیران سیستم کنترل بهتری می‌دهد.

کروم بوک
کروم بوک|کروم اواس|

 

اتفاق اشاره‌شده به‌ این‌ معناست که مدیران آی‌تی می‌توانند تعامل بهتری با دستگاه‌های ویندوزی در محیط‌های اداری داشته باشند و به‌واسطه‌ی ابزار‌هایی نظیر VMware Workspace One، صرفاً از روی کروم بوک ‌های جدید اقدام به کنترل سرویس‌ها و دستگاه‌های ویندوزی کنند؛ همچنین پنل ادمین کروم نیز دستخوش تغییرات شده تا با بهبود زمان بارگذاری، جست‌و‌جوی فراگیر و همه‌جانبه و طراحی جدید با المان‌های متریال دیزاین رو‌به‌رو باشیم.

 

مایکروسافت و شرکایش برای سالیان‌ سال با ابزارهایی که ارائه می‌کردند، شخصی‌سازی، ایجاد تغییرات و مدیریت محصولات مبتنی‌بر ویندوز را به کاری ساده تبدیل کرده بودند.
حال گوگل می‌خواهدپا درراهی بگذاردکه مایکروسافت سال‌ها پیش پیموده تاموفقیتی نزدیک‌به مایکروسافت درمحیط‌های سازمانی دست‌ پیداکند.

کسب‌و‌کار‌ها می‌توانند از بین دو گزینه‌ی دل، یکی را برحسب نیازشان انتخاب کنند:

مدل ۱۴ اینچی Latitude 5400 با قیمت ۶۹۹ دلار
مدل ۱۳ اینچی ۲ در ۱ Latitude 5300 با قیمت ۸۱۹ دلار

 

هر دوی این دستگاه‌ها تا ۳۲ گیگابایت رم، ۱ ترابایت حافظه‌ ذخیره‌سازی SSD را درکنار نسل هشتم پردازنده‌ی Core i7 پشتیبانی می‌کنند؛ از‌ آنجایی‌ که اینتل به‌تازگی نسل دهم پردازنده‌های خود را رونمایی کرده، انتخاب نسل هشتم کمی قدیمی و غیر‌ به‌روز جلوه می‌کند؛ اما شاید پشتیبانی از ارتباط LTE و درگاه USB-C کمی شرایط را برای کاربرانی که همیشه‌ بهترین‌ها و به‌روزترین‌ها را می‌خواهند، ساده‌تر و قابل چشم‌پوشی سازد.

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، گوگل همکاری با تولیدکنندگان سخت‌افزاری را برای توسعه‌ی برنامه‌های مرتبط با کروم ‌بوک ‌ها، افزایش خواهد داد. اگرچه دل نخستین همکاری با گوگل بوده است اما قطعاً آخرین نخواهد بود؛ زیرا به‌زودی شاهد معرفی نام‌های بیشتری خواهیم بود.

 

جان سِلِمون، نایب رئیس بخش کروم او اس در گفت‌و‌گویی با وب‌سایت ورج می‌گوید:

این [تفاهم] انحصاری با دل نبوده است. ما نخست با دل شروع می‌کنیم؛ اما در آینده این‌ کار را در سطح وسیع‌تری از اکوسیستم انجام خواهیم داد.
می‌توان حدس زد به‌ زودی تولیدکنندگانی نظیر لنوو و اچ‌پی نیز به جمع شرکای سخت‌افزاری گوگل اضافه خواهند شد؛
شرکت‌هایی که دستگاه‌هایی با محوریت مشتریان سازمانی و عادی روانه‌ی بازارمی‌کنند.

این همکاری‌ها به تولید‌کنندگان سخت‌افزار نیز اجازه می‌دهد تاسرویس‌ها و نرم‌افزار‌های خودرا برای طیف وسیع‌تری ازدستگاه‌ها دردسترس قرار دهند.
برخلاف ویندوز، کروم او اس در حوزه‌ی آموزشی عملکرد خوبی داشته و توانسته به موفقیت‌ قابل‌توجهی دست پیدا کند؛
اما کسب‌و‌کار حوزه‌ای بوده که ویندوز تاکنون در آن یکه‌تازی می‌کند.
حرکت جدید گوگل قطعا تأثیراتی در بازار خواهد گذاشت؛ اما قرار نیست عادت قدیمی کاربران سازمانی یک‌شبه تغییر‌ کند.

 

 

سِلِمون می‌گوید:

حوزه‌ی کسب‌و‌کار بیش از اینکه دو سرعت باشد، یک ماراتن (اشاره به حرکت آهسته اما پیوسته و مداوم) است. این برای گوگل لحظه‌ی مهمی محسوب می‌شود تا عزم جدی خود را برای حضور در بازار سازمانی نشان دهیم [بنابراین دید ما نسبت به حوزه‌ای که واردش شدیم] به‌مانند یک پروژه نیست تا آن را به‌ چشم یک آزمایش با نتیجه‌ی نامعلوم ببینیم؛ بلکه تعهد جدی و برنامه‌ی بلندمدت ما را همراه خواهد داشت.

 

 

قطعامایکروسافت ساکت نخواهد نشست و برنامه‌هایی برای مبارزه باگوگل درپیش خواهدگرفت تابازاری که در قبضه‌ی خود دارد، به‌راحتی ازدست ندهد.
ردموندی‌ها پیش‌تر باتولیدمحصولات ارزان‌قیمت و ویندوز ۱۰ اس که بیشتر شبیه‌به یک سیستم‌عامل محدود‌شده بود، سعی دربهبود عملکرد خودداشتند؛
اما راهکار‌های مایکروسافت برای مبارزه با یک سیستم‌عامل مدرن ابدا چالش‌برانگیز نبود.

کروم بوک او اس

کروم بوک|کروم اواس

 

اهالی ردموند هم‌اکنون روی توسعه‌ی سیستم‌عامل جدیدی تحت‌نام ویندوز لایت کار می‌کنند که برای مبارزه‌ی بهتر با کروم او اس، روی راهکاری‌های مبتنی‌بر ابر و پردازش‌های ابری متمرکز است. سیستم‌عامل جدید غول دنیای نرم‌افزار احتمالا مزایای مدرن کروم او اس را نیز با خود به‌همراه خواهد داشت.

 

پشتیبانی مایکروسافت از برنامه‌های قدیمی، سخت‌افزار‌های غیرمدرن و نسخه‌های ابتدایی ویندوز عاملی بوده که مدیران آی‌تی را به‌ انتخاب ویندوز مجاب کرده است؛ اما گوگل با شرط‌بندی روی آینده، به‌دنبال روزی است تا با تمرکز روی فناوری‌های مدرن، سیستم‌عامل کروم به حاکم بلامنازع دنیای فناوری در همه‌ی حوزه‌ها تبدیل شود.

 

 

سِلِمون درباره‌ی برنامه‌های مایکروسافت می‌گوید:

چیزی که خوانده‌ام، این بوده که مایکروسافت در‌حال مدرن‌سازی سیستم‌عاملش است؛ زیرا آن‌ها [هم‌اکنون] سیستم‌عاملی دارند که معماری‌اش به دوره‌ای بر‌می‌گردد که همه‌چیز حول‌محور کاربر جریان داشت.
اینکه هیچ‌گونه حمله‌ی بدافزاری یا ویروسی به کروم ‌بوک‌ها نشده، دلیلی داشته و آن‌ به سطح [دفاعی] بسیار سخت [سیستم‌عامل کروم] مربوط می‌شود که اجازه‌ی نفوذ بازیگران بد را نمی‌دهد. می‌توانم تصور کنم که مایکروسافت به‌دنبال مدرن‌سازی سیستم‌عاملش است تا آن را به‌ جایی هدایت کند که هم‌اکنون آی‌تی به‌سوی آن می‌رود، اما آن‌ها مشکل سازگاری [فناوری‌های] قدیمی را دارند که ما نداریم.

 

به‏ عقیده گوگل در‌صورت معرفی سیستم‌عامل مدرنی توسط مایکروسافت، همچنان بالاترخواهندبود، زیراسرمایه‌گذاری‌های اهالی مانتین‌ویو روی یادگیری ماشین بسیاربیشتروهدفمندتر از ردموندی‌هااست.

 

سِلِمون در‌همین‌رابطه می‌گوید:

ما برای ۱۰‌ سال است که روی کروم او اس کار می‌کنیم؛ [بنابراین] با محصولی که یک‌ساله توسعه یافته باشد، رو‌به‌رو نیستیم. ما حوزه‌هایی را توسعه‌ داده‌ایم که در آن‌ها نوآوری داشته‌ایم؛ [حوزه‌هایی] مانند یادگیری ماشین (یکی از نقاط قوت گوگل)، که سعی در به‌کارگیری آن داریم. ما حجم انبوهی از قابلیت‌های مبتنی‌بر یادگیری ماشین را برای مدیریت محصولات توسعه می‌دهیم که درواقع در عمیق‌ترین سطوح سیستم‌عامل قرار دارند. بنابراین امکان بهینه‌سازی عملکرد پردازنده، باتری و نمایشگر از این طریق فراهم است.

همکاری گوگل و دل زنگ خطربلندی برای سلطنت مایکروسافت و ویندوز است؛ اماشرایط گوگل دراین بازار کاملابه عملکردخودشان بستگی دارد.

پیش‌تر شاهدخروج گوگل ازتجارت تبلت‌ها بوده‌ایم وتلاش‌های این شرکت برای به‌کارگیری سیستم‌عامل کروم درتبلت‌ها نیزچندان راه‌گشانبوده است.
اکنون غول دنیای جست‌و‌جوباید خودرا به‌گونه‌ای درتولیدنرم‌افزار وسرویس‌های منطعف نشان دهدکه صاحبین کسب‌و‌کار راهی جزخروج از قلمروویندوز پیش روی خودنبینند.

سِلِمون حوزه‌ی کسب‌و‌کاررا به یک ماراتن تشبیه می‌کند؛ اماحضورمایکروسافت، همه‌چیزرابه مسابقه‌ی بوکس طولانی‌ شبیه می‌سازدکه شرکت‌کنندگانش غول‌های دنیای فناوری هستند.

 

 

 

مدیر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *