آیا می توان یک لپ‌تاپ را ارتقاء داد؟

تعمیرات تخصصی،خدمات پس از فروش،تعمیر لپ تاپ دل|گارانتی دلیران

شما با هزینه اندکی می توانید لپ‌تاپ خود را ارتقاء داده و از سرعت و عملکرد بالای آن بهره ببرید.

ارتقاء و بروز رسانی لپ‌تاپ ها  به عنوان یک راهکار از نظر هزینه نسبت به خرید لپ تاپ جدید و مقرون به صرفه است.در بعضی مواقع علت اصلی کندی سرعت نوت بوک ،هنگ کردن و یا نصب نشدن نرم افزارها ، بروز نبودن لپ‌تاپ از نظر سخت افزاری است .همانطورکه میدانید ارتقاء لپ‌تاپ به آسانی کامپیوترهای رومیزی نیست. حتی ارتقاء لپ‌تاپ های جدید سخت تر از گذشته است .ارتقاء برخی از قطعات در لپ‌تاپ ها معمول هستند که از آن جمله می توان به افزایش رم اشاره کرد.در اکثر لپ تاپ ها ، رم بر روی اسلات های تعبیه شده بر روی مادربرد لپ تاپ قرار می گیرد.

برای ارتقاء رم لپ‌تاپ می توان از دو روش عمل کرد.

1-خرید رم لپ‌تاپ:

روش اول ارتقاء رم لپ تاپ با افزایش رم می باشد ،که این روش نیاز به اسلات رم اضافه بر روی مادربرد لپ تاپ می باشد.

برای افزایش رم لپ تاپ ابتدا مشخصات رم لپ تاپ خود را چک کرده سپس بدنبال رم لپ تاپ از همان برند و با همان
مشخصات می گردید.
در هنگام خرید رم لپ تاپ تنها مشخصات رم لپ تاپ مهم می باشد و ظرفیت آن به لپ تاپ شما بستگی دارد.برای مثال شما می توانید از یک رم 4 گیگابایتی در کنار یک رم 2 گیگابایتی استفاده نمایید بدون آن که مشکلی برای لپ تاپ پیش بیاید.

ارتقاء لپ تاپ

 

2-تعویض رم لپ‌تاپ:

در روش دوم ارتقاء رم لپ تاپ با تعویض رم قدیمی به جای رم جدید می باشد.

در برخی موارد اسلات های موجود بر روی مادربرد لپ تاپ فضای خالی ندارند و مجبور به تعویض رم لپ تاپ دارید.

با توجه به مشخصات لپ تاپ خود و مشخصات رم های پشتیبانی شده ، می توان اقدام به خرید رم جدید برای لپ تاپ کرده و آن را تعویض نمود.لازم به ذکر می باشد که در برخی از لپ تاپ های قدیمی در قسمت زیرین ،پنل و دریچه ای برای تغییر و افزایش رم قرار داده شده است.این پنل برای راحتی ارتقاء رم لپ تاپ قرار داده شده است .در بیشتر مواقع اگر دستگاه شامل گارانتی باشد باز کردن آن موجب ابطال گارانتی نخواهد شد.

اما لپ تاپ هایی نیز تولید شده است که دارای پنل مختص رم نیستند وبرای تعویض رم مجبور به باز کردن بخش زیرین
لپ تاپ می باشید که علاوه بر مشکل بودن آن ،
اگر دستگاه شامل گارانتی باشدباعث ابطال گارانتی دستگاه می شود
که حتما باید توسط کارشناسان فنی شرکت تعویض شود تا مجدد دستگاه گارانتی شود .

3-ارتقاء حافظه ذخیره سازی لپ‌تاپ

لپ تاپ ها اکثراً  برای استفاده روزمره طراحی شده اند.به همین دلیل ممکن است از ظرفیت بالایی برای ذخیره سازی اطلاعات بهره مند نباشند.
در بسیاری از مواقع کاربران از حافظه کم لپ تاپ خود ناراضی هستند و بدنبال ارتقاء حافظه دستگاه خود می باشند.ارتقاء حافظه لپ تاپ ممکن است بدلیل کمبود حافظه و یا کاهش سرعت لپ تاپ باشد.برای ارتقاء حافظه ذخیره سازی لپ تاپ ابتدا باید مشخص کنید که می خواهید سرعت لپ تاپ خود را افزایش دهید و یا اینکه قصد دارید حجم ذخیره سازی اطلاعات را بیشتر کنید.

اگر مشکل کمبود حافظه ذخیره سازی در لپ تاپ دارید ، شما ناچار به استفاده از هارد دیسک لپ تاپ با ظرفیت بالاتر برای دستگاه خود می باشید.

استفاده از حافظه اس اس دی برای لپ‌تاپ:
اما در صورتی که سرعت لپ تاپ شما کم شده باشد و شما اطلاعات خود را بر روی حافظه ذخیره سازی دیگری همچون هارد اکسترنال و یا دستگاه دیگری ذخیره می کنید، پیشنهاد می کنیم که حتما ازحافظه اس اس دی( SSD) برای لپ تاپ خود استفاده نمایید.

ارتقاء هارد مغناطیسی به حافظه اس اس دی و جامد (که اکثر لپ تاپ ها امکان این تغییر را دارند) به عنوان یک عامل مهم و تاثیر گذار در سرعت لپ تاپ می باشد.

اگر هارد لپ تاپ شما از نوع مغناطیسی و مکانیکی است شما می توانید هارد دیسک فعلی را با حافظه های نسل جدید تعویض کنید تا لپ تاپ شما جان تازه ای بگیرد.

حافظه اس اس دی از نظر ظاهر و ابعاد همانند هارد دیسک لپ تاپ می باشد و می توان آن را براحتی جایگزین هارد دیسک لپ تاپ کرد.

بدلیل نبود قطعات مکانیکی و متحرک در حافظه اس اس دی ، سرعت نقل و انتقال اطلاعات در این محصول بسیار بالاتر از هارد دیسک معمولی می باشد.

در برخی از لپ تاپ های پیشرفته امکان استفاده از حافظه اس اس دی با رابط M.2 در کنار هارد دیسک لپ تاپ با رابط SATA فراهم شده است.

این مسئله باعث می شود تا علاوه بر داشتن سرعت بالا برای اجرای سیستم عامل و نرم افزارهای مهم ،مشکل کمبود ظرفیت نیز برطرف شده باشد

ارتقاء سی پی یو و کارت گرافیک لپ‌تاپ

ارتقاء سی پی یو و کارت گرافیک لپ‌تاپ عملا کاری غیر ممکن می باشد.

زیرا در لپ تاپ های جدید سی پی یو وکارت گرافیک بصورت چیپست بر روی مادربرد قرار گرفته است.

ارتقاء لپ تاپ

اما در برخی از لپ تاپ ها امکان ارتقاء سی پی یو و کارت گرافیک وجود دارد ولی با همان مشخصات فعلی خودش که سازگار با لپ تاپ خود خریداری کرده آن هم درشرایطی که مشکلی برای سی پی یو یا گرافیک بوجود آمده باشد در نظر داشته باشید که ارتقاء سی پی یو و گرافیک لپ تاپ کار
ساده ای نیست.

همکاران واحد فنی تلاش خود را در تعمیراین دوقطعه انجام میدهند . درغیرانصورت باهماهنگی مشتریان اقدام به تعویض قطعه از نوع خودش میکنند .

     

ارتقاء نرم افزاری لپ‌تاپ

ارتقاء نرم افزاری لپ تاپ شامل آپگرید کردن بایوس (BIOS) دستگاه و سیستم عامل می شود.

آپدیت بایوس لپ‌تاپ

در برخی مواقع با گذشت زمان ممکن است که مشکلاتی برای لپ تاپ ها به وجود آید که این مشکلات با نصب مجدد سیستم عامل و حتی تعویض قطعات هم برطرف نخواهد شد.

شرکت سازنده لپ تاپ در بررسی ها و تست های مختلفی که از دستگاه به عمل می آورد،ممکن است به وجود برخی مشکلات نرم افزاری در بایوس لپ تاپ پی ببرد.

گاهی نیز این مشکلات از لپ تاپ های استفاده شده از مشتریان به دست سازنده شرکت می رسد. به همین دلیل با استفاده از بسته های بروز رسانی و آپدیت های مکرر ، به حل مشکلات پیش آمده روی می آورد.
آپدیت بایوس لپ تاپ کاری بسیار حساس می باشد و حتما قبل از انجام این کار از اطلاعات خود نسخه پشتیبان گرفته و بعد از آن اقدام به آپدیت بایوس نمایید.نکته ای که بسیار مهم می باشد این است که برای آپدیت کردن بایوس لپ تاپ ،حتما فایل آپدیت را مستقیما از سایت رسمی تولید کننده لپ تاپ دانلود نمایید تا با مشکلات احتمالی دیگر روبرو نشوید.


پیشنهاد می کنیم در صورتی که لپ تاپ شما به صورت طبیعی در حال کار می باشد و با مشکل خاصی روبرو نشده است اقدام به آپدیت کردن بایوس لپ تاپ خود نکنید و تنها در صورت مشکلات خاص این کار را انجام دهید
.

لپ تاپ لتیتیود dell latitude 7400

 

نصب سیستم عامل جدید برای لپ‌تاپ

راهکار دیگر برای بهبود عملکرد لپ تاپ تعویض سیستم عامل می باشد.

سیستم عامل لپ تاپ ممکن است به مرور زمان دچار افت سرعت گردد.

این افت سرعت بدلیل ثبت فایلهای گزارش گیری و نصب نرم افزارهای مختلف می باشد.

حتی زمانی که نرم افزاری را از روی دستگاه خود پاک می کنید ، ممکن است فایل های اضافی بر روی دستگاه شما
باقی بماند که باعث کند شدن سیستم شما می گردد.

در نتیجه بهترین کار برای استفاده از شرایط ایده آل لپ تاپ ،تعویض سیستم عامل لپ تاپ به صورت دوره ای و زمان بندی شده می باشد که این چرخش به نسبت استفاده شما از لپ تاپ و نصب نرم افزارهای مختلف، متفاوت است.

در پایان شما اگر قصد خرید لپ تاپ را دارید، که در آینده بخواهید تغییراتی را در ساختار و سخت افزار آن بدهید

باید به این نکته توجه داشته باشید و از امکان ارتقاء قطعات آن کاملا اطمینان حاصل کنید

ارتقاء لپ تاپ

قطعات داخلی بعضی لپ تاپ ها، غیرقابل تعویض اند چرا که به هم جوش داده و لحیم شده اند.

در نتیجه شما نمی توانید آن ها را از هم جدا کنید. درمواقعی که دستگاه درگارانتی باشد حتی اگر بتوانید قطعاتلپ تاپتان را جدا و تعویض کنید، به عقیده ی بسیاری از شرکت ها، دیگر نمی توانید از گارانتی تان استفاده کنید.

در حین باز کردن لپ تاپ، یک برچسب گارانتی سر راهتان قرار دارد که مجبورید آن را بردارید تا به داخل لپ تاپ دسترسی پیدا کنید. در صورتی که اتفاق بیفتد، لپ تاپ شما دیگر تحت گارانتی نبوده و درصورتی که برای تعمیر فرستاده شده باشد، برگشت داده می شود.

قطعات دل مانند ال ای دی ،قاب ، لولا ،هولدر ، فن ، دی وی دی رایتر، باطری ،شارژر و غیره باتوجه به مدلی که دستگاه شما را ساپورت کند و مربوط به همان مدل باشد قابل تعویض و تعمیرمیباشد.

همکاران ما دربخش خدمات پس از فروش شرکت دلیران

آماده هرگونه راهنمایی و خدمت رسانی به شما مشتریان عزیز میباشند.

مدیر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *